Moram da vam ispričam nešto pre nego što zakasnite, neka najviše obrate pažnju vlasnici domaćih mačaka koje NE izlaze, ali i svi ostali, jer verujem da ne znate šta sve može da vas snađe od mačjih buva…
Naša maca ne izlazi nikada. Kod nas je već 3 godine, zdrava, prava, čista i slatka.
Pošle godine u ovo vreme, počela je da se češe kao luda – ja sednem da je pregledam (ne ono stručno češljem, to sam sad naučila) nego onako, detaljno kroz dlaku, znam kako izgledaju buve, vide se…
Nema. A ona se češe i dalje. Počinjem da se češem i ja, crvene tačkice po nogama, uglavnom spava pored mojih nogu. Hm…Pa ustanovim da gde god da ona prilegne, okolo ostanu male crne tačke. Pomislim da su možde jajašca buva – ali otkud njoj buve? Pozovem veterinara…
Ona je jadna bila prepuna buva. Jadna ona i jadni mi. `Ajde što su mene izujedale, nego prava drama tek predstoji! Naš ceo stan je jedno dživnovsko leglo mačjih buva! Osim što smo morali da sređujemo mačku (to je lakši deo), morali smo da zovemo sužbu da nam isprska ceo stan specijalnim sredstvima i obavezno nameštaj, dušeke, sve…
Šta sam sve saznala, a da pre nisam znala:
1. Doneli smo ih mi, spolja, na cipelama ili odeći!
2. Postoji razlika između mačjih i psećih. Zato nisam uspela lepo da ih vidim golim okom.
3. Mačje su grozne! Pseće idu samo na pse – a mačje i na mačke i na pse i na ljude
4. Ostaju u nameštaju i u lajsnama parketa, zato obavezno mora da se uradi specijalna dezinsekcija
5. Svrbi užas.
Juče sam pitala veterinara šta treba preventivno da uradimo da nam se to ne ponovi. Rekao mi je da nas, što se buva (a i ostalih napasti) tiče čeka vrlo „živopisno“ proleće i leto, dakle biće ih baš dosta. Stavljanje sredstva jednom u mesec – mesec i po dana je obavezno i za ljubimce koji ne izlaze, jer mi možemo u kuću da unesemo svakakve parazite. Tako da – učite iz tuđih iskustava…